Simurgun Hikayesi

Ateşinde yanarak küllerinden yeniden doğan SİMURG(Anka Kuşu) Bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Kuşlar SİMURG'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürler, yolunda gitmeyen her şeye SİMURG'un çözüm bulacağına inanırlarmış. Ancak SİMURG ortada görünmedikçe kuşlar beklemeyi bırakıp sonunda umudu kesmişler.
Bir gün bir kuş sürüsü SİMURG'un kanadından bir tüy bulmuş ve diğer kuşlara çağrı yapmışlar. Çağrıyı duyan ve SİMURG'un var olduğuna inanan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar. Hep birlikte onun huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler. Ancak SİMURG'un yuvası Kaf Dağı'nın tepesindeymiş.Oraya varmak için ise her birinde gizlenmiş ayrı duygu, her biri diğerinden çetin yedi vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. İsteği ve azmi az olanlar yolda birer birer dökülmüşler.Vadilerden geçerken yorulanlar, düşenler, vazgeçenler olmuş.
Önce Bülbül, güle aşkını hatırlayıp o üzülürse ben ölürüm demiş ve hasretinden geri dönmüş, oysa güle olan hasreti artık hiç bitmeyecekmiş.
Papağan, tüylerim güzel bu kadar uçmak onları eskitir ben kıyamam tüylerime demiş uçmayı bırakmış. Ve güzel tüyleri yüzünden hep kafese kapatılmış, kafeslerde ömür tüketmiş. Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış, Baykuş yıkıntılarını özlemiş, Balıkçık kuşu bataklığını… Her vadide bir duygu tuzağı bazı kuşları yolculuktan vazgeçirmiş, geri döndürmüş. Vadiler üzerinden uçtukça kuşların sayısı giderek azalmış. Kaf Dağı’na vardıklarında geriye otuz kuş kalmışlar. Bakmışlar ne Bilgi ağacı var ne de SİMURG... Anlamışlar ki aslında gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculukmuş. Kurtarıcı, bilge kuş bu yedi vadiyi geçen kuşmuş ve anlamışlar ki; Her biri bir "SİMURG"muş...

Hepimizin farklı farklı yaşam hikâyeleri var, "benim yaşamım bu" diye inandığımız hikâyelerimiz… Yaşamımız boyunca bu hikayeleri deneyimliyoruz. Ve yaşadığımız deneyimlerle yaşamlarımızda ya ilerliyoruz ya da vazgeçip yolumuzdan dönüyoruz tıpkı SİMURG hikâyesinde olduğu gibi… Ve her birimiz birer SİMURG olmayı göze almadıkça; bataklığımızda, yıkıntılarımızda ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız. Oysa şimdi çağrıyı duyma ve gökyüzünde uçma zamanıdır... Çağrı yapıldı…
Çağrıyı duymaya ve yaşam hikayenizi yeniden yazmaya hazır mısınız?
SİMURG Nefes Semineri Sertifikalı Nefes Eğitmeni Serap Gülşen tarafından verilmektedir. Başvuru Talep Formunu doldurduğunuzda sizinle detaylı bilgi için iletişime geçilecektir.

Serap Gülşen