Neden Herkes Bana Benziyor?

Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu?


 


 

Duygular, davranışlar, beklentiler, korkular, aşklar, hastalıklar, kararlar, endişeler ne kadar da birbirine benziyor öyle değil mi?

 

Çocuklarımızı, eşimizi, çalışanlarımızı, arkadaşlarımızı hatta anne babamızı yada kardeşlerimizi sırf bizim gibi düşünmüyor diye kırdığımız, fikirlerini kabul etmeyip  kendi fikirlerimizi empoze etmeye çalıştığımız zamanları düşünün.

 

Sevdiğimiz ve hayatı paylaştığımız insanları kendi düşüncelerimiz ile kontrol ettiğimizi bizim istediğimiz gibi düşünmeleri ve davranmaları konusunda telkinde bulunduğumuz sürece de birbirini üzmemek, öfkelendirmemek için aynı davranış ve düşünce modelinde insanlar birbirini mutlu etmek için adeta çabalıyor, çırpınıyor.

 

Benzer davranış ve düşünceler genetik olarak taşınarak gelecek nesillere aktarılıyor. Bir süre sonra etrafımızdaki herkes bize benzer olmaya başlıyor ve farklı olan dışlanıyor.


"Gerçekten ne istiyorum?"... sorun kendinize en derine.

 

İnsanın tek amacı Mutlu olmak…

 

Bir düşünün, bu  deliliğe bir son verip, birbirimizin farklı yanlarını, yeteneklerini, düşüncelerini yargılarımızdan sıyrılarak ve sevgiyle dinlediğimizde ve sevgi ile paylaşımlarda bulunduğumuzda nasıl bir yaşam mümkün.

 

Hadi şimdi ,sevdiklerimizi kendimize benzetmek yerine, gerçekten ne istediğini keşfetmesi için destek olalım.Olanı olduğu, olmayanı olmadığı haliyle seviyorum…

 

İlknur Bilici

Nefes ve Yaşam Koçu