Bilinçaltı, Nefes, Müzik ve Dalga Boyları Nasıl Çalışır?



Bilinçaltı beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan, beş duyumuzla algıladığımız her şeyi an be an kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine veren bir parçasıdır.


Bilinç ve bilinçaltını daha iyi açıklamak için bir kaç örnek verelim. Mesela bilgisayar örneği; Bilgisayarın donanım dediğimiz kısmı bilinçaltı, bilgisayarda yüklü işletim sistemi, programlar ise bilincin kendisidir. Bu programlar arasında bize hizmet eden iyi programlar olabileceği gibi virüsler ve trojanlar gibi zararlı programlar da olabilir. Bilinçaltı, bilgisayarın hafızası gibi, her türlü bilgiyi kaydeder ama bu bilgilerin nasıl kullanılacağı bilgisayarda yüklü işletim sistemine bağlıdır.

Bilgisayarla her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz ama nereye ulaşacağınız sizin seçiminizdir. Bilgisayar sadece sizin verdiğiniz komutları dinler. Bilgisayarınızın hafızası çok kuvvetli olabilir, işlemci hızı çok yüksek olabilir. Eğer bilgisayarda virüsler ve trojanlar gibi zararlı programlar yüklüyse, bu hafıza ve işlemci kapasitesinden tam olarak yararlanamayabilirsiniz

Mesela bilgisayarınıza bulaşmış trojanlar yüzünden, internete girdiğinizde sizin istemediğiniz sayfalar açılabilir. Bu virüs ve trojanlar doğduğumuz andan itibaren bilincimize yerleşen önyargılara, kötü düşüncelere, yanlış inanışlara veya fobilere benzetilebilir.

Mesela çocukluğundan itibaren zengin olmanın kötü bir şey olduğu, zenginlerin sadece haksız para kazanarak zengin oldukları gibi yanlış bir inanca sahip birisi, zengin olmak istese bile hedeflerine ulaşamaz çünkü bilinç programına yerleşmiş bu yanlış inanç virüsü, bilinçaltı bilgisayarı tarafından kabul edilmiş ve zengin olmaya yönelik fırsatlar bilinçaltı tarafından görülmemektedir.

Mesela çevresel faktörlerin etkisiyle beceriksiz ve yeteneksiz bir insan olduğuna inandırılmış bir bilinç, bilinçaltını etkiler ve bilinçaltı her olayda buna uygun davranır. Bilinçaltı nasıl beceriksiz olunabileceğine dair her türlü bilgiye de sahiptir çünkü.

 

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltı bilincin emrindedir.

Bilinçaltı bilincin her dediğini yapar. Çocuk gibidir, muhteşem bir kapasitesi vardır ama saftır, bilincin her söylediğine inanır. Mesela bir insan sarımsağın midesini bulandırdığına inanmış olsun Bilinçaltı ona her yerde sarımsağı bulacaktır, içinde sarımsak olduğunu kimsenin anlamadığı yemeklerde bile o sarımsağı hemen fark edecektir. Hatta sarımsak kokusunu bile alacak ve bilince haber verecektir.

 

Bilinçaltı 24 saat faaliyettedir, bilinçaltı uyumaz, bilinçaltı gece bilinç uykudayken de çalışmaya devam eder, bilinçaltı vücudun bütün faaliyetlerini kontrol eder, düzenler.

Bilinç neye inanırsa bilinçaltı ona odaklanır.

Amerikalı ünlü bir basketçi hiç bir atışını ilk önce beyninde sayı olduğunu hayal etmeden yapmadığını söylüyor. Yine dünya çapında golf oyuncuları iyi bir golfçü olmak için ilk önce beyinde atışın yapıldığını canlandırabilmek gerektiğini söylüyorlar.

 

Ya topu dışarı atarsam korkusu?

Hepimiz mutlaka yaşamışızdır. Topla oynanan herhangi bir oyunda ya dışarı atarsam korkusunun neticesi genelde topu dışarı atmaktır. Çünkü bu korkuyla beraber beynimizde canlanan resmi bilinçaltı hedef olarak alır ve hedefe doğru hareket eder.

Korkularımız beynimize yerleşmiş trojan ve virüs programlarıdır.

Korkularımızla doğmadık. Yeni doğmuş bebeklerin herhangi bir şeyden korktuklarını gördünüz mü yada utandıklarını? Korku ve utanma gibi duygular daha sonra öğrendiğimiz şeylerdir. Bu yüzden kültürden kültüre utanılan şeyler değişir.

Kendi kendini sabote etme diye bir terim vardır.  Pek çok insanın günlük hayatta başkalarına veya kendisine kendini anlatırken kullandığı sıfatlar bir çeşit kendini sabote ettiğini gösteren konuşmalardır. İşte onlardan bazıları:

Ben beceriksizin tekiyim

Matematiğim iyi değildir

Gözlerim iyi değildir

Hafızam pek iyi değildir

İsimleri aklımda tutamam

Benden bir şey olmaz

Kendime hakim olamıyorum

Çok sakarım,

Çok sinirliyim

Korkuyorum

Dondurma yersem hasta olurum

Rüzgarda kalırsam boynum tutulur

Saçım ıslak dışarı çıkarsam hasta olurum

 

Ve bunlar gibi daha niceleri. Durum gerçekten bu cümlelerde tarif edildiği gibi olsa bile tersini söylesek ne olur?

Description: bilinc-2Kendi kendinize bir deneyin. Kendimi çok kötü hissediyorum deyin ve vücudunuzun aldığı şekle dikkat edin, boynunuz hafifçe öne doğru eğilecek, göğüs kafesiniz içine doğru çökecek belki karın boşluğunuzda hafif bulantılar hissedeceksiniz çünkü bilinçaltınız mesajı aldı ve emri uyguluyor.

Bir de tersini deneyin, kendi kendinize harika olduğunuzu, çok sağlıklı olduğunuzu ve kendinizi harika hissettiğinizi söyleyin. Vücudunuz tam tersi bir hal alcak, boynunuz dikleşecek, göğüs kafesiniz dışa doğru açılacak, yüzünüze güzel bir ifade yayılacak.

 

Olumlamalar Bilinçaltına nasıl etki eder?

Güzel haber; bilinçaltımıza yerleşmiş virüsler için de anti-virüs programları var.

Bilinçaltımızı yeniden programlayabilirsiniz. Üstelik bunun için öncelikle nefesinizi kullanabilirsiniz. Sorunu bilmeniz ve soruna karşı pozitif olumlamalar oluşturup bilinçaltına ulaşmasını sağlamanız yeterli.

Bilinçaltınızı istediğiniz gibi programlayabilir, hedeflerinize daha hızlı ulaşabilir, istediklerinizi daha çabuk elde edebilirsiniz.

Yapmanız gereken olumlamaları dinlerken nefes alışverişinize odaklanmak ve bağlantılı nefesler alıp vermektir. Kendi sesinizi meditatif bir müzik eşliğinde kaydederek de bu çalışmayı daha etkin bir şekilde yapabilirsiniz.  Enaz 20 dakika için rahat ve rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz ve sakin bir yer seçin kendinize ve sırtınız dik oturun, dizlerinizi kırın,  bağlantılı nefesler alıp vererek bu kayıtlarınızı dinlemeye başlayın. Nefesleriniz sakin ve birbirini takip ederek ilerlesin. Bir eliniz karnınızda bir eliniz göğüs bölgesinde olsun ve nefesinizin her iki bölgede de olduğundan emin olun.

 

Gerçek şu ki beynimiz nefesimizle birlikte müziğin  ritmine uyum sağlamakta ve dalga boyunu ayarlamaktadır. Bu sebeple çalışmayı nefes ve  muzik ile yapmanız çok daha etkiki olacaktır.

Nefes alış verişimizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirdiğimizde aşağıda belirtilen dalga boylarına girmemiz çok daha hızlı gerçekleşecektir.

Beynimiz 4 dalga boyunda çalışır.

 

1-) Alfa (8-12 Hz) hafif trans, süper öğrenme, olumlu düşünce

2-) Beta Dalga Boyu (13-25 Hz) Normal bilinç hali, stres, anksiyete

3-) Delta Dalga Boyu (1-3 Hz) Derin uyku, berrak rüyalar

4-) Teta Dalga Boyu (4-7 Hz) Derin trans, meditasyon, odaklanma, güçlü hafıza

 

Nefesimizle beyni istenilen dalga boyuna götürmek mümkündür ve bunu yaparken de seçtiğimiz müzik bize çok yardımcı olacaktır.  Müzik binlece yıl öncesinden beri bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Antik çağlardaki birçok medeniyetin  akıl hastalıklarını müzikle tedavi etdiği tespit edilmiştir. Müziğin beyin üzerindeki etkisi kesindir. Yapılan araştırmalar bunu kanıtlamıştır.

Müziğin insan beyni ve davranışları üzerindeki etkisini günlük hayatımızdan bir kaç örnekle kanıtlayabiliriz. Mesela oyun havaları dinleyen insan ister istemez hareketlenir, neşesi yerine gelir, arabesk müzik dinleyen birden depresif bir ruh haline girer, Sinema ve reklam endüstrisinde de müziğin gücü kullanılır. Korku filimlerinde dehşet sahnelerinde birden heyecan seviyesini yükseltecek müzikler girer devreye mesela. Örnekler çoğaltılabilir. Bu sebeplerle bu tür çalışmalarda Nefesimiz ile birlikte  müzik kullanmamız önemli ve faydalıdır.

 

Müzik eşliğinde kayıt edip dinleyebileceğiniz ve size destek olacak  olumlamalardan birkaçı aşağıda paylaşılmıstır.

 

 

Kendini Sevmek Olumlamaları:

Kendinizle ilgili takdir ettiğiniz belirli özelliklerinizi düşünün. İyi bir arkadaşınızı nasıl hata ve kusurlarıyla sevebiliyorsanız, aynı şekilde kendinizi de geliştirmeniz gereken yönlerinizin de farkında olarak sevebilirsiniz. Bu kendinizi çok iyi hissetmenizi ve giderek hayatınızın olumlu biçimde değişmesini sağlayacaktır.

·       Kendimi bütünüyle, olduğum gibi seviyor ve takdir ediyorum…

·       Ben kendimden çok hoşnutum…

·       Ben Sevgiye layığım…

·       Ben sevecen ve şevkatliyim, herkesle paylaşacak çok şeyim var…

·       Her an  çekici hale geliyorum…

·       Ben dünyayı seviyorum, dünya da beni seviyor…

·       Mutlu ve başarılıyım...

·       Kendimi özgürce, tam anlamıyla ve kolayca ifade ediyorum…

·       Ben güçlü, sevgi dolu ve yaratıcı bir varlığım…

Sağlık ve Güzellik Olumlamaları:

·       Ben özgür ve sağlıklıyım…

·       Işık saçan bir sağlık ve enerjiyle doluyum…

·       Bedenimi bütünüyle seviyor ve kabulleniyorum…

·       Enerji ve canlılık doluyum…

·       Sağlıklı, canlı ve güzel olduğum için şükrediyorum…

Kendini Kabullenme Olumlamaları:

·       Kendimi şimdi ve burada bütünüyle kabulleniyorum…

·       Kendimi tamamen, olduğum gibi seviyorum ve giderek daha da gelişiyorum…

·       Tüm duygularımı birer parçam olarak kabul ediyorum…

·       Kendimi nasıl hissedersem hissedeyim, ben güzelim ve sevilmeye değerim…

·       Tüm duygularımı yaşamak için kendime izin veriyorum…

·       Duygularını özgürce  ifade ediyorum…

·       Duygularımı ifade ettiğimde kendimi seviyorum…

Kendini İyi Hissetme Olumlamaları:

·       Eğlenmeyi, hayatın tadını çıkarmayı onaylıyor ve bunu yapıyorum…

·       Kendimi iyi hissetmemi sağlayan şeyleri yapmaktan hoşlanıyorum…

·       Ben daima engin bir rahatlığa sahibim ve kendi merkezimdeyim…

·       Derin bir huzur ve sükunet içindeyim…

·       Dünyaya geldiğim için mutluyum ve yaşamayı seviyorum…

Yaratıcılık İçin Olumlamalar:

·       Ben yaratıcı enerji için açık bir kanalım…

·       Hergün bana yaratıcı fikirler ve ilham gelmekte…

·       Ben hayatımın yaratıcısıyım…

·       Şimdi hayatımı tam istediğim gibi yaratıyorum…

İlişkiler İçin Olumlamalar:

·       Kendimi seviyorum ve doğal olarak da hayatıma sevgi dolu ilişkileri çekiyorum…

·       İlişkilerimde güçlü ve sevecenim…

·       Şimdi, mutlu ve doyum verici bir ilişkiyi kabullenmeye hazırım…

·       Tüm ilişkilerimi iyi bir şekilde yürütmeye hazırım…

·       Kendimi ve insanları  çok seviyorum…

·       Şimdi tam istediğim ilişkileri hayatıma çekiyorum…

Yüce Sevgi ve Rehberlik Olumlamaları: 

·       Yüce sevgi, şimdi, bu durumda, ilgili herkesin iyiliği için en mükemmel şekilde çalışıyor…

·       Yüce sevgi ve ışık, şimdi benim vasıtamla çalışıyorlar…

·       Yüce sevgi önümde ilerleyerek yolumu düzenliyor…

·       Bana içsel bilgeliğim rehberlik yapıyor…

·       Hayat benimle birlikte akıyor  ve  şuanda bana yol gösteriliyor…

·       İçimde ki ışık şimdi ve burada, bedenimde, zihnimde ve ilişkilerimde mucizeler yaratıyor…

Geçmiş Negatif Kalıplardan Kurtulma Olumlamaları:

·       Geçmiş görevini yapıp sona erdi ve ben artık özgürüm…

·       Şimdi tüm olumsuz, sınırlayıcı inançları terk ediyorum. Artık onların benim üzerimde hiçbir güçleri yok…

·       Başkaları ile ilgili negatif düşüncelerimi bağışlıyor ve serbest bırakıyorum, mutlu ve özgürüz…

·       Başkalarını mutlu etmek için çabalamayı bıraktım, ben sevilen ve beğenilen bir insanım…

·       Birikmiş tüm suçluluk duygularını, korkuları, kızgınlıkları, düş kırıklıklarını, kin ve kıskançlıkları salıveriyorum. Şimdi arınmış ve özgür durumdayım…

·       Kendimle ilgili tüm olumsuz imajlarım ve yaklaşımlarım artık yok oldu. Kendimi seviyor ve takdir ediyorum…

·       Kendimi bütünüyle ifade etmemi ve yaşamın tadını çıkarmamı engelleyen her şey artık yok oldu…

·       Dünya yaşanacak muhteşem  bir yer…

·       Evren tüm ihtiyaçlarımı daima karşılar…

Ve Her zaman hatırlayın, konuşurken yaratıyoruz..!

Ağzınızdan çıkan cümlelerin pozitif olmasına dikkat edin…

 

Derleyen: Ayşe Doğan 28.08.2018

Bilinçaltı, Nefes, Müzik ve Dalga Boylar