Doğru Nefes Alarak Kilo Vermenin Sırrı

          İşte mucize " Nefes Egzersizi "

 

Eğitmen Patrick McKeown'a göre, kilo vermek için egzersiz yapmak ve diyet yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, sadece doğru nefes almayı öğrenmeniz yeterli.

Kendinizi salata doldururken bulduğunuzda kilo vermek için daha kolay bir yol olmasını istediğiniz anlar oldu mu? Yazar ve eğitmen Patrick McKeown'a göre, zayıflamak için yapmanız gereken tek şey daha iyi nefes almak.

Solunum uzmanı yeni kitabı The Oxygen Advantage'da doğru miktarda oksijen ve karbondioksit alarak sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabileceğinizi anlatıyor.

McKeown, “Soluduğunuz havanın miktarının, bedeniniz hakkında bildiğini düşündüğünüz her şeyi dönüştürme potansiyeli var” diyor.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kadar sağlıklı nefes alma alışkanlıkları geliştirmemiz gerektiğini söylüyor. Sağlıklı yaşam için nefes koçluğu alınmasını öneriyor.

McKeown sağlığınız için ağızdan nefes almanın çok önemli olduğunu vücudun oksijene ihtiyacı olduğunda, horladığını, esnediğini anlatıyor. Spor yaparken, koşarken ağızdan performans nefesi aldığımızı ancak bu şekilde spora devam edebildiğimizi bizlere hatırlatıyor. Günlük hayatta ise burundan nefes aldığımızı, bu sebeple oksijen seviyemizi düşürdüğümüzü, dolayısı ile enerji seviyemizin düştüğünü anlatıyor.

Kısaca derin ve bağlantılı ağızdan alınacak nefesin kandaki oksijen miktarını artıracağını. Artan oksijenle yağların daha verimli yakılıp enerji olarak bize döneceğini anlatıyor.  


Oksijen tüketimine göre, diyetimizin sadece% 5'i "soluma dostu" yiyeceklerden oluşur bunlar; meyve, sebze ve sade sudan  oluşur.

Diğer yiyeceklerin % 95'i asittir. Süt, et, ekmek, şeker, kahve ve çay gibi işlenmiş gıdaların hepsi bu kategoriye girer ve burnumuzdan aldığımız nefes bu besinleri yakmak için yeterli olmayacağı için üreteceğimiz enerji de düşük olacaktır. İşlenmiş ve asit oranı yüksek gıdaların yakılabilmesi için daha çok oksijene ihtiyacımız vardır. Aksi durumda yakılamayan kısmı vücudumuzda depolanacaktır.


Nefes Egzersizi:

Sabah uyandığınızda güne zinde başlamanız ve günün ilerleyen saatlerinde enerji seviyenizi artırmanız için 3-5 dakikalık bu egzersizi gün içerisinde bir kaç kez tekrarlamanızı öneriyoruz. Burada sadece doğru nefes alarak enerji seviyenizi artırdığınızı hep hatırlayın. Aldığınız her derin nefes ile daha çok kalori yakılması sağlanacak buda size daha çok enerji olarak geri dönecektir. Oksijen seviyeniz (enerjiniz) düştüğü anlarda yapılan hata, enerjiyi geri kazanmak için başta şekerli ve karbonhidratlı gıdalar tüketmeniz. Enerjiniz düştüğü anda bu nefes egzersizi size ihtiyacınız olan zindeliği geri verecektir. Ayrıca kısa süre içerisinde kilo verdiğinizi de gözlemleyeceksiniz.


Egzersize Hazırlık:

Sırtınız dik olacak şekilde rahat bir yere oturun. Bir elinizi karnınıza diğer elinizi göğüs kafesinize koyun. Nefes ağızdan alınıp ağızdan verileceği için ağzınız egzersiz boyunca açık olacak. Dış etkilerden arınmanız ve iç dünyanıza dönmenize destek olması için gözlerinizi kapatmanızı öneririz. Nefes alışınız bağlantılı olması gerekmekte. Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz. Ağızdan iki birim nefes alacak ve bir birim nefesi itmeden rahatça bırakarak vereceksiniz. Hiç ara vermeden sürekli aynı ritimde nefes alıp vereceksiniz. Şimdi üç parçadan oluşan bir daire hayal edin. İki parçası nefes al, bir parçası nefes ver. Sürekli dairesel nefes alış verişe devam edin. Hiç kopmadan, beklemeden sürekli ve bağlantılı. Nefesinizi derin ve büyük almaya çalışın. Egzersizi yaptığınız sürece nefesiniz genişleyecek ve derinleşecektir. Nefes alırken önce karnınızın daha sonra göğsünüzün şiştiğini elleriniz ile kontrol edin. Burada karnınızı siz şişirmeyeceksiniz, nefesiniz karnınızı şişirmeli ve göğüs kafesinize doğru ilerlemeli.

Bir kaç nefes denemesi yapın. Hazır hissettiğinizde egzersize başlayabilirsiniz.


Egzersiz:

Size enerji veren bir parça seçip bu parça eşliğinde egzersizi yapmanızı öneriyoruz. Parçanın süresi 3 dakikadan kısa olmamasını öneriyoruz. Şimdi gözlerinizi kapatıp yukarındaki şekilde oturup derin ve bağlantılı nefes alıp verin. Her türlü düşünce aklınıza gelebilir. Burada önemli olan nefes alışverişinizdeki bağlantıyı hiçbir şekilde koparmamanız. Parça bittiğinde bir süre daha (isteğinize göre) devem edip normal gündelik nefesinize geçebilirsiniz.