Anda Kalmak ve Nefes

Bugüne kadar “anda kalmak “  veya  “şimdide olmak” ile ilgili birşeyler duymuş olabilirsiniz.

Nedir Anda Kalmak? “anda kalmak” denince tam olarak ne ifade edilmek isteniyor?  

Kısaca tarif edecek olursam an içerisinde ne yapıyorsanız yüzde yüzünüzle yaptığınız işte olmanız,  tüm dikkatinizi o işe, duruma, eyleme, odaklamış olmanız demektir. Örneğin yüzüyorken sadece kulaçlarınızı nasıl attığınıza, ayaklarınızın hareketine, suyun ısısına, sesine ve kokusuna odaklandığınızda ve bu odağınızı devam ettirdiğinizde “anda” sınız demektir. Fiziki olarak içinde olduğunuz deneyimle düşüncelerinizin birbiriyle uyumlu olması durumudur.  Burada kafanızın içinde konuşan ses devrede değildir. Ses devrede olduğunda ise “antremanı bitirdikten sonra eve giderken acaba trafik var mıdır? Yağmur hala yağıyorsa taksi bulabilir miyim? Müdürüm bana geçen gün neden ters konuştu? Keşke verilen işi başka türlü yapsaydım” gibi gelecekle veya geçmişle ilgili düşünceler içinde olursunuz. Bu sırada da yapmakta olduğunuz “yüzme” eyleminin keyifli “anlarını” kaçırırsınız.

Siz bir eylem  içindeyken zihniniz sizi sürekli olarak geçmiş ve gelecekde tutarken “anda” olmak oldukça zordur. Anda kalabilmek için  kendi nefesimiz bizim tek kaynağımızdır. Geçmişe ve geleceğe odaklandığımızda genellikle nefesimizi tutarız. Geçmişe yada geleceğe nefes alamazsınız. Nefes andadır.  Kendinizi içinde bulunduğunuz ana odaklamak istediğinizde birkaç bağlantılı ve derin nefes alın verin. Uygun bir ortam yaratabilirseniz  süreyi 2-3 dk kadar da uzatabilirsiniz. Bir elinizi karnınıza bir elinizi göğüs bölgenize koyun ve birbiriyle bağlantılı sakince  nefesler alıp verin. Her 2 elinizin altında nefesi hissedin. Sadece nefesinize odaklanın. Nefes alışınıza ve verişinize konsantre olun. Bitince hemen yerinizden kalkmayın. Biraz oturun dinlenin. Sonrasında yavaşca kalkın.

Nefes : İşte tam da burası gidişatın değiştiği yer. Bizleri “anda” tutan kendi nefesimizin gücü. Bu çalışmayı düzenli yaptığımızda ne geçmişin bizi üzen, öfkelendiren, güçsüz hissettiren hatıralarında ne de geleceğin endişeleri ve korkuları içinde olmadığımızı farkedebiliriz.

Nefesinizi farkedin,

Potansiyelinizi farkedin,

İçinizdeki gücü farkedin,

Anda Kalmanız dileğiyle...

Ayşe Doğan

Buddha Anda Kalmak