Mutlu Kurum = Mutlu Çalışan


“İş yerinde mutluluk nedir?” sorusu için yapılan geniş çaplı anket çalışmasında üç ana başlıkta ortak cevap verildi:

Yapılan işi sevmek, iş arkadaşlarıyla anlaşmak ve işyerinde değerli olduğunu hissetmek.

Yetenekleri elde tutmanın giderek önemini artırdığı günümüzde, şirketler mutlu çalışanları olması için birçok yöntemi deniyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda mutlu çalışanlar, mutsuz çalışanlara oranla yüzde 70’e kadar daha verimli performans gösteriyor. Şirket kendi sosyal medya hesaplarından yaptığı araştırmada ise takipçilerine mutlu işyerinin sırlarını sordu. Çalışanların iş yerinde mutluluğunu etkileyen önemli faktörler sıralandı.

Anket sonuçlarına göre yaptığı işi sevmek, mutluluğun en önemli koşulu olurken, iş arkadaşlarıyla ve yöneticilerle anlaşabilmek ve uyum içinde çalışmak, eğlenerek çalışmak ve iş yerinde değerli olduğunu hissetmek onu takip etti.

Mutlu ayaklar!
İşi sevmek ve heyecanla yapmak, çalışırken mutlu olmak için en önemli koşullardan biri olarak öne çıkıyor. İşini severek yapmanın tarifleri arasında, sabah alarm zili ilk çaldığında heyecanla kalkmak, işe giderken kendini güvende hissetmek, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmemek, her gün yeniden işe gelmeyi istemek öne çıkıyor. Sadece para için çalışanlarda ise mutluluk içselleştirilemiyor. 

İşverene çok rol düşüyor
Eğlenceli bir iş ortamı, çalışırken keyif almak ve gülebilmek… İş yerinde mutlu olmanın en önemli gereklilikleri olarak sıralanıyor. Sosyal Medyada paylaşılmış bir mesajda, “Sevdiğin bir işi, sevdiğin iş arkadaşları ile eğlenerek yaparken, bir de üstüne emeğinin karşılığını alıyorsan mutlusundur” diyor. Eğlenceli bir iş yeri yaratmakta en büyük görev yöneticilere düşüyor. Yöneticilerin çalışanlarının ihtiyaçlarını fark etmesi, empati kurabilmesi, onları dinlemesi çalışan mutluluğu üzerinde doğrudan etkili.
Çalışanlar işyerinde mutluluğu tanımlarken huzur ve güvenden, değer verilmekten, aidiyet duygusundan, değerlerin uyumundan, adil bir yönetimden, desteklenmekten söz ediyorlar. Güleryüz, fikir ve önerilerin kayda değer bulunup tartışılması, sıkıntıların konuşulabilmesi, ufak tefek hatalarda bunun dünyanın sonu olmadığını söyleyerek, yapılan iyi işleri hatırlatan yöneticiler bu ortamı tarif eden bazı tanımlar. Çalışanlar hayal ettiklerini gerçekleştirmelerine destek olacak şirketlerin arayışı içindeler. Şirketleriyle bütünleşmelerini sağlayacak bir kariyer planlamasına ihtiyaç duyuyorlar. Samimi çalışan ve işveren ilişkisi sunan, çalışanlarına bir aile oldukları hissini veren, çalışanlarının fikirlerini alan ve insana değer veren bir iş yeri, mutluluğun temel gereklerini de yerine getiriyor.  İş yerinde mutluluk tanımı için bir çalışan; "bireye ve düşüncelerine değer veren bir yapı içinde olmak ve çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamamaktır” diyor.

İş yerinde kaliteli zaman geçirebilmek mutlu ediyor
Çalışma arkadaşları iş yerinde mutlulukta çok önemli bir rol oynuyor. Çoğu çalışan iş yerindeki arkadaşlarıyla iyi anlaşıyorsa, arkadaşlarından destek görüyorsa, uyumlu bir şekilde çalışıyorsa, birlikte eğleniyorlarsa işyerinden ayrılmayı aklından bile geçirmiyor. Twitter’da çok paylaşılmış bir çalışanın mesajında bu şöyle ifade ediyor: “Ben hayallerim için buradayım ve gerçekleştirmek için herkes bana yardım ediyor, daha ne isterim ki” diyebilmektedir...
Sabah işe başlamadan birlikte yapılan kahvaltılar, molalarda arkadaşlarla yapılan kahve sohbetleri, çalışanların işyerinde en mutlu olduğu anların başında geliyor. Hatta bazı çalışanlar işlerinden tatmin olmasalar, yaptıkları işi sevmeseler bile arkadaşlarını kaybetmemek için aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorlar. Bu bakımdan arkadaşların iş yerinde mutluluk için birinci unsur olduğu bile söylenebilir.

Arkadaşların yanında yöneticiyle kurulan pozitif iletişim de iş yerinde mutluluk için büyük önem taşıyor.

İş yerinde mutluluğun 10 koşulu:
1.    İşini sevmek, gönülden isteyerek çalışmak
2.    Kafa dengi, uyumlu çalışılabilen iş arkadaşları
3.    İnsana değer veren, adil yönetim anlayışı ve kariyer planlaması
4.    Pozitif iletişim
5.    Eğlenceli çalışma ortamı
6.    İş yerinde yeni şeyler yapabilmek, öğrenebilmek
7.    İş tatmini sağlamak, takdir edilmek
8.    İnisiyatif alabilmek
9.    Emeğinin karşılığını alabilmek
10.  İşini bilmek, hakkıyla yapabilmekHaber tarihi: 18 / 11 / 2018
Haber Okunma: 1656
Haber Yorumları: 0Önceki: Mutlu Organizasyon
Sonraki: Mutlu Birey = Mutlu İnsan
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)